Gospodarstwo rolne „Pod Polaną” poza agroturystyką specjalizuje się w produkcji i sprzedaży mleka przez mlekomaty. Ogólna powierzchnia gospodarstwa to 75 ha, hodujemy 50 sztuk bydła, w tym 35 sztuk krów rasy simentaler. Gospodarstwo rolne „Pod Polaną” w którym produkowane jest mleko to gospodarstwo rodzinne z tradycją i doświadczeniem oraz wiedzą potrzebną do produkcji mleka najwyższej jakości. Mleko produkujemy w Puławach Górnych na obszarach obgiętych ochroną przez Naturę 2000. Są to tereny górzyste zlokalizowane z dala od komunikacji drogowej oraz przemysłu. Rocznie produkujemy ponad 200 tyś l mleka które dostarczamy do mlekomatów i Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Sanoku.
ŻYWIENIE KRÓW
gospodarstwo rolne jest zlokalizowane w Puławach Górnych na wysokości 500 m.n.p.m. Wokół gospodarstwa znajdują się łąki i pastwiska z których przygotowywana jest pasza dla zwierząt. Łąki i pastwiska w Puławach należą pod ochronę natura 2000. Jest to teren nie zanieczyszczony przez przemysł i w tych warunkach produkujemy najlepszą paszę dla zwierząt. Żeby produkować dobre mleko, krowy muszą być odpowiednio żywione. Jest to jedna z najważniejszych czynności, która wpływa na wydajność mleka, zdrowotność krów i jakość mleka. Krowy żywione są zimą sianokiszonką, sianem, kiszonką z kukurydzy, śrutowane jest ziarno zbóż (są to pasze własne). Latem krowy wychodzą na pastwiska i dokarmiane są kiszonką z kukurydzy.
NADZÓR I KONTROLA MLEKA
Nadzór nad produkcją mleka i dobrostanem zwierząt wykonuje Powiatowy Weterynarz. Kontroluje on dokumenty, książeczkę zdrowia, stan techniczny urządzeń udojowych, bada wodę oraz dobrostan zwierząt. Kontrole nad procesem technologicznym sprzedaży mleka przez mlekomaty sprawuje Powiatowy Weterynarz i Państwowa Inspekcja Sanitarna. Sprawdzane jest postępowanie z mlekiem po udoju, książka mycia i dezynfekcji zbiorników, transport mleka z gospodarstwa do mlekomatu oraz sprawność działania mlekomatów.
O MLEKU
Mleko z naszego gospodarstwa pochodzi od krów rasy simental.
Skład mleka to średnio:
– 4,2% tłuszczu mlekowego,
– 3,3 % białko,
– 4,8 cukier mlekowy.
Skład ten może się nieznacznie wahać w zależności od pory roku. Mleko jest badane na skład i na zawartość bakterii przez mleczarnie jak również przez służby kontrolujące. Raz w miesiącu każda sztuka bydła jest badana na skład mleka. Badanie to jest zlecane niezależnej firmie i pozwala stwierdzić czy krowa lub stado jest odpowiednio żywione. Mleko surowe musi spełniać odpowiednie parametry, żeby można było go sprzedawać do mleczarni i mlekomatów. Mleko pozyskiwane jest przez dojarkę przewodową (obieg mleka zamknięty), jest przefiltrowane przez odpowiednie filtry i trafia do schładzalnika gdzie 20 minut po udoju osiąga już 4 stopnie i w tych warunkach jest przechowywane.
KWASZENIE MLEKA
Mleko produkowane w naszym gospodarstwie musi spełniać normy mleka surowego żeby można go było wprowadzać do obrotu ( do 100 tyś bakterii i do 400tyś komórek somatycznych). Aby można było uzyskać te normy nasze mleko jest zaraz po udoju schłodzone do temp. 4 stopni i w tej temperaturze jest przechowywane. Do tego dochodzi utrzymanie czystości i higieny przy pozyskiwaniu mleka oraz mycie wszystkich urządzeń które mają styczność z mlekiem. Wszystkie te zabiegi które są wykonywane przyczyniają się do tego, że mamy mleko wysokiej jakości o małej zawartości bakterii (mleko sterylne). MLEKO Z MLEKOMATU BĘDZIE SIĘ GORZEJ KWASIĆ NIŻ MLEKO DOJONE SYSTEMEM RĘCZNYM PONIEWAŻ JEST SCHŁADZANE.
ABY MLEKO Z MLEKOMATU SZYBCIEJ SIĘ ZSIADŁO NALEŻY DO NIEGO DODAĆ ODROBINĘ KWAŚNEGO MLEKA LUB KWAŚNEJ ŚMIETANY PRZEZ CO ZASZCZEPIMY W NIM BAKTERIE KTÓRYCH JEST BARDZO MAŁO W MLEKU SCHŁODZONYM.
MLEKOMATY INSTRUKCJA OBSŁUGI
Mlekomaty – dystrybutory do sprzedaży świeżego mleka:
– wyposażone są w system chłodzenia i utrzymywania stałej
zaprogramowanej temperatury mleka (4 stopnie)
– system mieszania mleka
– system sygnalizacji awarii chłodzenia i stanu mleka przez sms
– komora gdzie wydawane jest mleko spryskiwana jest czystą wodą
i wyposażona w lampę bakteriobójczą UV
– mlekomat wyposażony jest w dwa zbiorniki na mleko.
Jeden znajduje się w środku mlekomatów, a drugi jest na wymianę
– zbiorniki są myte i napełniane mlekiem w gospodarstwie, natomiast
w sklepie przy każdej wymianie zbiorników jest
myty układ podający mleko
– mlekomat naleje dowolną ilość mleka w zależności od tego
ile wrzucimy złotych
– przelicza złotówki na litry mleka
– automat nie zwraca reszty czyli musimy uważać,
żeby nie wrzucić za dużą kwotę niż mamy pojemnik
– mleko z automatu możemy nalać do swojej butelki jak również
kupić butelkę w sklepie, w którym znajduje się mlekomat
INSTRUKCJA OBSŁUGI MLEKOMATU
- WRZUCAMY ODPOWIDNIĄ KWOTĘ DO MLEKOMATU (ZA ILE CHCEMY NALAĆ MLEKA). PO WRZUCENIU PIENIĘDZY, NA EKRANIE MLEKOMATU POJAWI SIĘ KWOTA ORAZ LITRY MLEKA
- OTWIERAMY DRZWICZKI, PODSTAWIAMY POJEMNIK POD KRANIK LUB PRZYTRZYMUJEMY BUTELKĘ POD SKOSEM ABY ZAPOBIEC ROBIENIU SIĘ PIANY.
- NACISKAMY PODŚWIETLONY NA NIEBIESKO PRZYCISK I TRZYMAMY DO MOMENTU WYCZERPANIA SIĘ KREDYTU. W KAŻDEJ CHWILI MOŻEMY PRZERWAĆ NALEWNIE MLEKA PUSZCZAJĄC NIEBIESKI PRZYCISK. NACISKAJĄC GO PONOWNIE MLEKO JEST PODAWANE DO MOMENTU POJAWIENIA SIĘ KOMUNIKATU: „DZIĘKUJEMY ZA ZAKUP MLEKA”.
- PO NALANIU MLEKA PROSIMY ZAMKNĄĆ DZWICZKI KOMORY WYDAWANIA MLEKA .
LOKALIZACJA I TRANSPORT
-
Rymanów sklep ,, U Urbanika’’ ul. Rynek 20/5
Godziny otwarcia sklepu:
poniedziałek – piątek od 6 do 21 godz.
sobota od 6 do 15 godz.
niedziela od 8 do 13 godz.
Butelki na mleko można kupić w sklepie. plastikowy pet 1l i 1,5l lub butelka szklana 1l
Świeże mleko dowożone jest w poniedziałek między godziną 6-7 rano,
a następne dni z reguły wieczorem około 20 godz.
-
Krosno Targowica obok galerii Eliot przy ulicy Legionów 28
Godziny otwarcia sklepu:
od poniedziałku do soboty od 6:30 do 21 godz.
Butelki 1 litr plastikowe można kupić w butelkomacie, a szklane 1litr w sklepie z lampami w godzinach otwarcia sklepu.
Mleko dowożone jest w poniedziałek między 7 -8 godz. rano, a następne dni z reguły wieczorem po 22;30 godz.
-
Krosno Polanka Delikatesy centrum ul.Popiełuszki 76A
Godziny otwarcia sklepu:
codziennie od 6:30 do 22:30 godz.
Butelki na mleko szklane i plastikowe oraz słomki smakowe można kupić przy kasie w sklepie
Mleko dowożone jest w poniedziałek po 8 godz. rano, a następne dni z reguły wieczorem po 22 godz.
-
Zręcin Delikatesy Centrum ul.Łukasiewicza 18B
Godziny otwarcia sklepu:
codziennie od 6:30 do 22 godz.
Butelki na mleko szklane i plastikowe oraz słomki smakowe można kupić przy kasie w sklepie.
Mleko dowożone jest w poniedziałek po 8 godz. rano, a następne dni z reguły wieczorem po 21 godz.